Prognózy specialistů nahání husí kůži. Momentálně je ve světové populaci 37 % krátkozrakých lidí, ale už v roce 2050 se očekává jejich nárůst na 52 %. Přijde vám číslo také tristní? Nevěšte hlavu! Každý z nás je schopen pomoci ke zvrácení této prognózy. Jak? Musíme začít u dětí.

Co je to myopie a jak vzniká?

Myopie, kterou znáte především pod pojmem krátkozrakost, je nejběžnější poruchou lidského oka na světě.

Jde o refrakční vadu oka, poruchu v optickém systému oka, která způsobuje, že se paprsky světla nesprávně lámou při průchodu okem. To vede k rozmazanému nebo zkreslenému vidění. Nejčastěji je způsobena prodloužením axiální délky oka (základní délka je 24 mm).

beautiful-focus-on-eyewear-woman-hands-holding-th-2023-11-27-05-19-15-utc.png Obr. 2

Faktory ovlivňující výskyt myopie

I přesto, že tomu možná nebudete chtít věřit, nejpodstatnějším faktorem, který ovlivňuje výskyt a nárůst myopie, není dědičnost. Je to prostředí, ve kterém se náš zrakový systém nachází a náš životní styl. Progresivní myopie se čím dál častěji objevuje u dětí předškolního věku.

Jaké faktory tedy myopii nejvíce ovlivňují?

1. Environmentální faktory (prostředí a životní styl)

Několikaleté studie, ze kterých čerpá i Světová společnost dětské oftalmologie a strabismu (WSPOS), prokázaly, že zdravý vývoj lidského oka je podmíněn dostatkem správného slunečního záření. Pobyt venku je prevencí proti vzniku myopie. Jen pro ukázku. V zemích, jako je Singapur nebo Japonsko, kde děti tráví většinu času ve škole pod umělým osvětlením před monitory a minimum času venku, se procento myopických dětí pohybuje mezi 74–95 %.

2. Dědičnost

Má-li dítě jednoho myopického rodiče, jeho šance na vznik myopie je dvojnásobná. Jsou-li oba jeho rodiče krátkozrací, šance na vznik myopie u dítěte je až trojnásobná.

Ale pozor. Ze studií vychází, že to, co zdědíme po rodičích, není myopie, ale citlivost nebo necitlivost k vlivům prostředí. Víra v dědičné faktory je pravděpodobně tím nejškodlivějším vlivem. Pokud byste chtěli vědět víc, problematikou víry v (ne)dědičnosti se přes 30 let zabývá profesor Bruce H. Lipton.

3. Pohlaví a věk

Myopie častěji postihuje dívky. Oko jim totiž roste o 10 % rychleji než chlapcům. Věk je však primárním faktorem, který ovlivňuje progresi krátkozrakosti. Dětem ve věku 6–8 let roste oko 2× rychleji než dítěti ve věku 11–13 let, díky tomu se myopie v nižším věku dítěte rychleji rozvíjí.

Na každé dioptrii záleží

To, že nám naskakují dioptrie, není jen otázka estetiky a investic do nových brýlí, ale nástupu nežádoucích očních onemocnění už ve středním věku. Platí pravidlo: čím vyšší dioptrie, tím vyšší pravděpodobnost onemocnění očí v nižším věku.

Představte si, že vaše děti budou následkem progresivní myopie v pětatřiceti řešit šedý nebo zelený zákal, degeneraci nebo odchlípení sítnice anebo problémy s cévami očí. Onemocnění, se kterými se běžně potýkáme až ve vysokém věku.

Jak se s rostoucími dioptriemi onemocnění oka zvyšují?

Myopické dioptrieKatarakta (šedý zákal)Glaukom (zelený zákal)Periferní retinální degenerace sítniceOdchlípení sítniceMakulární degeneraceChoroidální neovaskularizace (onemocnění cév)
1,00–3,002x4x6x3x2x2x
3,00–6,003x4x18x9x10x9x
> 6,005x14x40x22x41x40x

Tab. 1

Prevence myopie u dětí

Co můžeme ovlivnit opravdu jednoduše, je životní styl a prostředí, v jakém se naše děti pohybují. Stačí dodržovat následující pravidla:

1. Minimálně 2 hodiny denně venku

„Vliv slunečního světla jako prevence vzniku myopie je potvrzen. Zatím není jasné, zda je to složením světla nebo jeho intenzitou. Preventivní účinek slunečního světla u dětí trpících myopií je otázkou dalšího výzkumu. Pozitivní vliv se ale předpokládá,“ komentoval efektivitu tohoto pravidla Martin Bartoš, Lens Expert z firmy HOYA Lens CZ a. s., zabývající se mimo jiné zbržděním progresivní myopie u dětí.

Kreslicí plátno 1 kopie.png

2. 20/20

Při práci na blízko by měly vaše děti dodržovat zásadu pravidelné přestávky. Po 20 minutách práce na blízko si dají 20 vteřinovou přestávku pohledem na bod vzdálený alespoň 6 metrů.

3. Pravidlo lokte

Je nutné, aby děti při práci na blízko, např. při čtení knihy, dodržovaly vzdálenost délky předloktí (zhruba 40 cm).

4. Maximálně 2 hodiny u displeje

Omezte délku volného času svého dítěte tráveného sledováním displejů na méně než dvě hodiny. U menších dětí by měl být strávený čas u displeje ještě kratší, podívejte se na náš další článek.

Je možné progresivní myopii u dětí zvrátit nebo zastavit?

Na tuto otázku zatím odpověď neznáme. Ale díky výzkumům a testování můžeme s jistotou říci, že nám nové technologie progresivní myopii u dětí pomáhají zbrzdit.

Myopie u dětí se nyní podle její závažnosti a povahy řeší optickou léčbou (brýlovými nebo kontaktními čočkami), farmakologickou léčbou (atropinovými očními kapkami) a prevencí (výše uvedenými pravidly).

Společnosti zabývající se vývojem a testováním brýlových čoček zpomalujících progresivní postup myopie u dětí se této tématice věnují posledních 10 let. Například čočka MYiOSMART od firmy HOYA dokáže progresi myopie zpomalit až o 60 %.

abstract-miyosmart-6-year-lens-compromised_a.pngObr. 3

Aby brýlové čočky opravdu pomáhaly, je nutné, aby brýle, do kterých jsou vsazeny, dětem opravdu perfektně seděly na obličeji. Proto jsou pravidelné kontroly v optice ve čtvrtletním intervalu zásadní. Při návštěvě naší optiky vašim dětem přeměřujeme navíc předozadní délku oka (zda oko roste přiměřeně rychle) a také dioptrie. Na kontroly se můžete objednat on-line na termín, který vám vyhovuje.

Aktuálně vám můžeme v naší optice nabídnout technologické možnosti pro zbrždění progresivní myopie od všech existujících výrobců speciálních čoček:

  • HOYA: brýlové čočky MiYOSMART
  • Zeiss: brýlové čočky MyoCare
  • Rodenstock: brýlové čočky MYCON
  • Essilor: brýlové čočky Stellest
  • CooperVision: jednodenní kontaktní čočky MiSight

Co při řešení progrese myopie u dětí nefunguje

Je prokázáno, že následující postupy a řešení nefungují. Apelujeme na vás, vyvarujte se jich. Ať svým dětem zrak ještě nezhoršíte.

  • Podkorekce brýlí (brýlové čočky mají nižší dioptrie, než jsou dětem naměřeny)
  • Děrované brýle
  • Brýle blokující modré světlo
  • Bifokální brýle (brýle na dálku i na blízko)
  • Denní jednoohniskové měkké nebo tvrdé kontaktní čočky

Zaměřme se na prevenci

S narůstajícím počtem lidí s myopií je zásadní, abychom se zaměřili na prevenci, zejména u dětí. Predikovanou prognózu můžeme společným úsilím zvrátit. Prevence a správná léčba myopie je klíčem k ochraně zraku našich dětí a snížení rizika vážných očních onemocnění v budoucnosti.

Progresivní myopie u dětí je v poslední době v našem oboru ožehavé téma. A my se aktivně vzděláváme, spolupracujeme se spřátelenými očními lékaři a firmami, které se zbržděním tohoto onemocnění zabývají, abychom byli schopni pro vaše děti vybrat to nejlepší řešení. Pokud vás téma dětské myopie zajímá blíže nebo chcete probrat možné alternativy vhodné pro vaše děti, přijďte za námi do optiky do Bílého domu na Žerotínově nám. nebo na Běhounskou 3. Rádi vás uvidíme.

Zdroje: